Jesienna poezja

poezja

Poznaliśmy laureatów pierwszej części, poświęconej poezji, XXXIX Jesiennych Spotkań Recytatorów. Konkurs w tym roku przebiegał w nietypowej formie – bez publiczności, bez prezentacji na żywo.
28 października w Młodzieżowym Domu Kultury Jury obejrzało 20 recytatorskich prezentacji video nadesłanych na konkurs. Recytatorzy najczęściej wybierali teksty dość popularne. Wśród wybieranych autorów mogliśmy znaleźć Wisławę Szymborską, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy Tadeusza Różewicza. Jednakże w repertuarze recytatorki w kategorii najstarszej znalazł się wiersz, do niedawna zupełnie nieznanej lecz ostatnio zyskującej coraz większą popularność, Zuzanny Ginczanki.
W kategorii klas 4-6 szkoły podstawowej poziom był bardzo wyrównany. Jednak zdaniem Jury nikt nie zasłużył na pierwsze miejsce. Za to na drugim miejscu znalazły się aż dwie osoby: Tymoteusz Łachacz ze Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Florentyna Witkowska ze Szkoły Podstawowej nr 9. Trzecie miejsce przyznano Hannie Karolczuk z „czwórki”, zaś czwarte – Zofii Kubickiej z „jedynki”.
Kategoria klas 7-8 była najliczniej reprezentowana (10 prezentacji), a poziom prezentacji w tej kategorii był najwyższy. Na pierwszym miejscu w tej kategorii znalazły się: Klara Matczak ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Koninie oraz Liwia Kasprzak ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Koninie reprezentująca Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie. Obie recytatorki przedstawiły wiersze Wisławy Szymborskiej. Na miejsce drugie zasłużył sobie świetnym wykonaniem „Satyry na bożą krówkę” Gałczyńskiego – Wiktor Szałek z SP 3. Trzecie miejsce zdobyła Monika Wysokowicz, zaś czwarte Aleksandra Makowska – obie reprezentujące Młodzieżowy Dom Kultury. Miejsce piąte zdobyła Gabriela Siuda z „czwórki”, szóste – Jagoda Jezierska z „ósemki”.
I wreszcie kategoria najstarsza – szkoły ponadpodstawowe. Tutaj najlepszy okazał się Maciej Rogala reprezentujący Młodzieżowy Dom Kultury. Maciek przestawił wiersz Tadeusza Różewicza „Obcy człowiek”. Na miejscu drugim znalazła się Natalia Radke II LO, zaś miejscem trzecim podzieliły się: Julia Janiak z III LO i Oliwia Stanisławska z II LO. Miejsce piąte przyznano Annie Adamczewskiej z III LO.
Gratulujemy!
Wszystkie prezentacje można obejrzeć na kanale You Tube pod adresem:
Prezentacje konkursowe
Jednak na pytanie kto zostanie „Recytatorem Jesieni 2020” dowiemy się dopiero po 25 listopada, kiedy jury oceni prezentacje prozatorskie. Na filmy z prezentacjami czekamy do 20 listopada.

Zapisz się do Newslettera