Aktualności

W ramach festiwalu Malta na Bis koninianie mogli uczestniczyć w spektaklu „Dziwne zwierzęta”, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie.

Dziwne zwierzęta to bardzo wierna adaptacja książki Lotty Olsson o tym samym tytule.

Sztuka była jednak mniej o ciekawostkach przyrodniczych, a bardziej małym traktatem o tym, że każdy jest dziwny na swój sposób. To, co jest od nas inne, co się od nas różni, bardzo często stereotypowo powoduje nasz strach, który na zewnątrz może przejawiać się na różne sposoby – nie dotykam, omijam, oddalam się od dziwności albo wyśmiewam, niszczę. Inność może wydawać się niebezpieczna.

Mrówkojad z Orzesznicą, główni bohaterowie spektaklu organizują konkurs na najdziwniejsze zwierzę. Dwoje przyjaciół omawia i kwalifikuje różne kandydatury konkursowe. Dochodzą do bardzo ciekawych, ciepłych wniosków.

Tekst Lotty Olsson został nieco skrócony, ale spektakl jest bardzo wierny atmosferze oryginału – dowcipnej opowieści o filozofujących przyjaciołach.

Udało się, choć nie jest to łatwe w sztuce opartej w tak dużej mierze na dialogu i bez wielkich fajerwerków, skupić dzieci, włączyć w akcję i rozśmieszyć. To było ciepłe przedstawienie blisko widza, mądre i zabawne.

 

Wydarzenie przygotował CKiS-DK Oskard

DZIWNE ZWIERZĘTA
TEATR SYTUACJE GRUPA Fundacji Mały Dom Kultury w Poznaniu

Scenariusz na podstawie książki
Lotty Olsson Dziwne zwierzęta
w tłumaczeniu Agnieszki Stróżyk

Reżyseria: Marianna Piskorz i Julia Szmyt

1_copy
1_copy
2_copy
2_copy
3_copy
3_copy
4_copy
4_copy
5_copy
5_copy
6_copy
6_copy
7_copy
7_copy
8_copy
8_copy
9_copy
9_copy
10_copy
10_copy
11_copy
11_copy
12_copy
12_copy