Aktualności

IMG_7520
IMG_7520
IMG_7021
IMG_7021
_DSC6694
_DSC6694
_DSC7134
_DSC7134
_DSC7184
_DSC7184
_DSC7173
_DSC7173
_DSC7239
_DSC7239
Ponad 200 osób wzięło udział w pierwszym dwudniowym Konińskim Kongresie Edukacji, który odbył się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.  Było to spotkanie pasjonatów, ludzi gotowych na zmiany, szukających nowych dróg w edukacji. Organizatorami  kongresu byli: Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, Miasto Konin oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie. 
Pierwszy dzień rozpoczęła sesja dramy dotycząca wspólnej wizji i celów zmiany w szkołach Konina i powiatu, którą poprowadziła Aleksandra Chodasz .  W jej trakcie uczestnicy stworzyli obraz  rzeczywistości jaka jest, a następnie  sformułowali wizję idealnej  edukacji. 
W drugiej części kongresu można było wysłuchać fachowców z różnych dziedzin. 
Krzysztof Zajaczkowski – Dyrektor ds. Edukacji w Drumduan School w Forres, w Szkocji opowiedział o alternatywnej szkole oferującej edukację poprzez doświadczenie, sztukę, zajęcia praktyczne, kładącej nacisk na rozwój kreatywności, współpracy oraz indywidualnego potencjału każdego ucznia.
dr hab., prof. nadz. Lech Mankiewicz – Prezes Fundacji Edukacja dla Przyszłości (polskiej wersji Khan Academy), fizyk, astrofizyk, Dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN podkreślił,  że w dobie rewolucji technologicznej szkoła przestaje być miejscem gdzie zdobywa się wiedzę akademicką. 
Ewa Radanowicz - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, zarządzanej wg autorskiego programu, która w 2016r. została członkiem międzynarodowej sieci Ashoka Changemaker Schools i otrzymała tytuł Szkoły z mocą opowiedziała o swojej wyjątkowej placówce. 
Mgr Robert Bielecki – Nauczyciel i wykładowca, pedagog, dydaktyk, neurodydaktyk mówił o roli mózgu w procesie edukacji.  Poinformował m.in. , że najlepszą motywacją dla ucznia jest poczucie sensu, ważności i autentycznego zaangażowania. 
Kongres zgromadzi przedstawicieli samorządu, dyrektorów szkół i przedszkoli, aktywistów działających oddolnie na rzecz idei nowej edukacji, nauczycieli, rodziców oraz młodych ludzi. 
- Jestem bardzo zbudowany tym co dzieje się dziś w Koninie w trakcie kongresu. Praca w grupach poprzez dramę,  inspirujące wystąpienia fachowców.  Jeszcze nie było u nas takiego wydarzenia. Wiem, że możemy wspólnie zmienić nasze podejście do edukacji – powiedział na zakończenie pierwszego dnia kongresu Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina. 
Jeszcze nie było takiego kongresu w Koninie, to było niezwykłe spotkanie, niesamowita wymiana energii – takich i wiele podobnych opinii padło w trakcie drugiego dnia kongresu. 
Drugi dzień rozpoczął Open Space Technology – plan działania. Uczestnicy kongresu wypracowali tematy dotyczące zmian w edukacji. Między innymi:  jak pomóc najsłabszym uczniom, szkoła bez egzaminu, lekcje religii, profil szkoły a lokalny biznes. Następnie powstały raporty z rozmów wraz z wnioskami i chętni zgłosili konkretne plany działań na najbliższe kilka dni. 
Dzień zakończyła seria podsumowań, przemyśleń uczestników kongresu po dwóch dniach pracy. Słowom uznania, dumy, szczęścia nie było końca.  Falę braw wzbudziła wypowiedź uczennicy liceum, która powiedziała do nauczycieli : Starajcie się być lepszymi, bo dziś niechętnie chodzę do szkoły. 
Kongres podsumował również Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina, który uczestniczył w całym kongresie. 
-  Rosnę, wzlatuję jak widzę co tutaj się dzieje. Cudnie jest obcować, pracować z  ludźmi, którzy mierzą wyżej. Budujące jest zobaczyć tylu nauczycieli i młodzieży gotowych do zmiany . Kongres świetnie wpasowuje się w strategię Konina, jako miasta zielonej energii.  Wszelkie zmiany wymagają dobrej edukacji – powiedział. 
Lucyna Lenard-Woźniak, dyrektor MDK dodała, że życzy wszystkim odwagi, determinacji i motywacji. 
- Walczymy o sukces naszych dzieci, ale też nas wszystkich – podkreśliła 
Kongres podsumowała również Agnieszka Gołębiowska, kierownik Wydziału Strategii i Marketingu Urzędu Miasta w Koninie. 
- Dziękuję bardzo wszystkim uczestnikom kongresu za odwagę, kreatywność, otwartość. Staliśmy się dziś wspólnotą. I ta początkowo mała grupa robocza poszerzyła się dziś o Was wszystkich, bo tylko razem możemy zmienić naszą edukację – powiedziała A. Gołębiowska.
Na koniec każdy z uczestników dostał breloczek do klucza do szkoły naszych  marzeń , a także mini latawce z zielonymi wkładami do długopisów. 
Kongres zakończył występ Wojowników Światła z MDK. 
Fot. Anna Małkowicz